20 Mart 2017 Pazartesi

Julia Bradbury's Icelandic Walk (İzlanda Yürüyüşü)

solda Hanna, sağda Julia

Yine bir BBC belgeseli. Yapım yılı 2011. Julia Bradbury, ismi İngiliz televizyonlarını takip edenlere ve yürüyüşe meraklı olanlara yabancı gelmeyecektir. İzlanda ise 2010 yılında patlayan yanardağ sonrası tüm Avrupa’nın tepelerine çöken kül bulutu nedeniyle paniklemesi ve 2016 yılında futbol takımının üstün performansıyla zihinlerimizde yer etmiş bir kuzey ülkesi. Üstelik Hanna Styrmisdottir isimli bir İzlandalı rehber kendine has duru güzelliği ile adeta bir elf prensesi gibi tüm yolculuk boyunca bizlere eşlik ediyor. Hatta hiç çaba göstermemesine karşın yıldızlaşıyor diyebilirim. Keyifli bir yürüyüş oldu. Kindle'a da attım. Ara sıra seyrederim. Hatta belki İzlanda'ya da gidebilirim yahu, belli olmaz. Niye olmasın ki, nüfusu da azmış.NOTLAR
Dağlık, gayzerlerle dolu, volkanik jeolojiye sahip, derin vadilerin uzandığı bir ülke.
320.000 kişi civarı nüfus.
Rejkjavik means bay of smoke. İlk gelen Norveçli İngolf Arnarson burayı dumanlı görünce bu adı koymuş. Nüfusun 2/3’ü Rejkjavikte yaşıyor.

Eyjafjallajökull volkanı – Avrupaya yağan küllerin sebebi bunun eruption u. Esas ikinci eruption summit volcano’dan olduğu için her yere kül yağmış. Magma ve ice kombinasyonu tehlikeli. Çünkü dağlardaki volkanlar buzullarla kaplı.One of the finest walking trails after Inca Trail in Peru and Milford track in New Zealand
Landmannalaugar route
60km’lik bir yolculuk. 6 days
JRR Tolkien Iceland’a bayılırmış ve LOTR’daki mekanlara en yakın yerler dermiş.
Mid-Atlantic ridge Iceland altından geçtiği için volkanlar aktifleşiyor. Sürekli kıpır kıpır bir zemin. Iceland sürekli büyüyor
Lava yumurta gibi kokar. Sülfürden dolayı.


Yürüyüşte hayatını kaybeden Ido Keinan'ın taşlarla yapılmış mezarı
780 tane hot springs var. Huge columns olursa yukarı doğru geyser denir. To gush demek geyser kelimesinin anlamı. Püskürme yani. 

NASA astronotları burada eğitirmiş çünkü jeolojik durum aydakine benziyor. Kmlerce yürüsen insan izi yok. Otherworldly.

Dinlenme kulübeleri var. 400 kron 5 dakika duş ücreti.

Yazın Iceland tamamen karanlık olmaz.

Warden
Warden “cennet burası “dedi niye bu işi yapıyorsun diye sorunca. Güzel insanlar yahu. Bakışlar bile farklı.

Rehber Hanna Styrmisdottir Swan Lake yanındaki kulübede gece korku hikayesi anlattı. Ses tonu ve yüz ifadesi etkileyiciydi. Saatlerce dinleyebilirim.

Black volcanic rock covered with dust composed of black ash.

Son yüzyılda sadece 2 kişi volkanlar sonucu ölmüş.

Volkanların tepesi glacier larla kaplı çünkü yüksekteler.Yeşillik 3 ay büyüme fırsatı bulabiliyor. Vadi gibi rüzgardan korunaklı yerlerde.
Yavaş yavaş yer altındaki depremlerle yüzeye ilerlemiş ve sonunda patlamış. En son patlama 1821‘deymiş. 


1st eruption was regular lava eruption like all others. Second one showed explosion, dangerous, 1 km yukarıya lava bombs püskürtmüş. Her eruption periferinde tepeler oluşuyor.

Landmannalaugar, izledikleri yürüyüş rotası
Hanna Styrmisdottir 

Julia BradburyRelated Posts Plugin for WordPress, Blogger...