25 Haziran 2017 Pazar

Springwatch 2017 (12/12) - Doğa Durumu: İlkbahar


Beklenen gün geldi. Uzun zamandır arkadaşlık ettiğim Springwatch serisinin 2017 sezonu başladı. Toplam 12 bölüm sürecek bir seri. Kadro kış sezonuyla aynı: Chris Packham, Michaela Strachan ve Martin Hughes Games. Bu kış katılan Gillian Burke de entomoloji alanında destek vermeye devam ediyor. Yerimiz değişmiş. Suffolk yerine Gloucestershire countryside 'dayız. İçerik her zamanki gibi. Anlatım çocuksu bir samimiliğin bilimsel yaklaşımla bütünleşmesiyle dolu dolu akıp gidiyor. Bir BBC ayrıcalığını daha yaşamaya devam etmek büyük keyif. Tam seyirlik. Son bölümün notlarını paylaşıyorum. Vaktim oldukça aradaki bölümleri de paylaşabilirim. 

NOTLAR
Grey wagtail yuvası. Anne yemek bulmaya gittiğinde Jay gelip 5 yavrudan üçünü sırayla götürdü. Biri yana biri aşağı atladı.
Black Bird chicksSwallow chicks
Jay nest


Bu sezon toplamda 81 yumurta gözlendi. Sadece 8 tanesi failed to hatch. 73 yavru çıktı. Bununda 44 tanesi fledged. Yuvadan uçtu. Yani survival %50 üzeri oldu.


Stoats


Isle of Scilly – Manx shearwater – yere çukurkazıp yuvalanıyor insansız adalarda
Burrow cam
Britanyanın en uzun ömürlü kuşu – 50 sene civarı
Adalarda yuva yapmıyorlarmış aslında ama sıçanları temizlemişler adada ve sonrasında ehmen manx shearwater yuva yapmaya başlamış.  


Woodlark


Antscape – meadow ants
Young buzzard


Kestrel chicksBarn owl chicks
Yemeğin çoğunu bir chick yiyor ve survival’I garanti oluyor. Böyle bir stratejileri var. Yavrular arasında ciddi gelişim farkı.


Red Kite nest

Flight Feather waxy kılıf içinde damarlar eşlik edecek şekilde gelişir. Büyüyünce kuş preening ile tüyü bu borucuğun içinden çekip çıkarır. Damarlar da bu kılıfla birlikte geri çekilir.Saç gibi ölü bir doku alarak tüy ortaya çıkar.

Song Thrush’da 1500-3000 tüy
Birds of prey – 5-8000 tüy
Ençokkuğuda var. 25.000 civarı
Scilly shrews – çok küçük – lesser white shrew asıl adları,

Soundscape ecology
Soundtraps – captures sound
Grey Seals at Scilly island – 90% of Europe.
Ortalama 10 dakika su altında kalabilirler. Rekor 32 dakika.
Mammalian dive reflex. ^thing shappen in all mammals:
“Heart beat drops
Lungs start to fill with fluid this stops the lungs from collapsing.
Yüz soğuk suyla temas ettiği anda bu reflex ortaya çıkar.John Aitchison (Bill Oddie's Wild Side'dan tanıyoruz).
Chaff


John Aitchison
Every lapwing has different markings on its face. The male crest is taller. His back parts are darker and more glossy. KARIŞIK RESİMLERRelated Posts Plugin for WordPress, Blogger...