24 Nisan 2017 Pazartesi

Japonya ve Sakura Festivali: "Springwatch" belgeseli özel bölümü (2007)


Springwatch ekibinden Britanya dışında bir program. Bildiğim kadarıyla yaklaşık 10 yıldır bir ilk. Chris Packham ve Michaela Strachan Japonya'da Mart-Nisan aylarına denk gelen Sakura festivaline konuk oluyor. 

NOTLAR
Sakura – cherry blossom.  Spring festival olarak tüm ülkede kutlanır.
Chris and Michaela
Emergence of sakura
Ancient capital Kyoto
Blossom sırasında tam bir sugar factory.
Ethnobotanist – John Wong

Hidden Buddha in Mount Yoshino
15 hafta boyunca ülkeyi geziyor Sakura. Güneyden Kuzeye yayılıyor. Ama arada discrepancies var.
17-20 derece olduğunda temp, başlıyor
Genelde 14 günlük bir cycle period var.
Baktığında açmamış buds var ama petal shedding’de başlamış. 10. Gün falan denilebilir bu manzaraya.
Awakening of the creatures olarak da anılır Sakura season
Mid January’de Sakura Southern Islands da başlar. Bu sırada kuzeyde (2000km) Hokkaido adası karlar altında. Red Crown cranes burada toplanır.
By late march, Honshu adasında spring in infancy.
Japonya’nın kendi gulfstream’i var.Female green turtles gelir Spring’de. Warm sea currents create warm air currents.Sıcak su akıntısı dışında faktörler var. Japonya’yı kuzeyden güneye dikine ikiye ayıran dağlar güneydoğu asyadan gelen soğuk havadan mesela Tokyoyu korur ama kyoto açıkta kalır daha güneyde. Yani Kyoto’nun kuzeyine daha erken bahar gelir. Discrepancy in the south-to-north movement. Blossom lag.Plumb blossom’da hemen sakuradan önce. Aslında sakura’nın da çeşitleri var.
Sakura souvenirs satılıyor. Mart Nisan Sakura noel’i gibi.
Sweet pink rice ile türlü türlü Sakura şekerlemeleri
Japanese phrase: The first bite is with the eye”
Dış görünüşlerine dikkat ederler. As soon as u see something, u make a judgment on it


7 Blossoming stages

Vernalization – En az 1200 saat 0 derece donmuş olmaları lazım. Ancak o zaman bud açılıyor. Buna vernalization diyorlar.
Private weather stations var
Cherry blossom prediction’ı tam yani spot-on olarak bilmek çok önemli. Bazen günde 3000 foto alıyorlar halktan. Sakura forecasting önemli.


Indicator tree observed

Buds go through 7 stages before they blossom
Kyoto’da bir indicator tree belirlenmiş mesela. Japonya’nın genelinde 90 tane indicator tree var. Gözlemci var. Sıcaklığı kontrol edip günde iki kere ağaca bakıyor. En az 5 tane bud açarsa, Kyoto’da Sakura season’ın başladığını duyurabiliyor. Mr. Hatoka. 
Japanese takeout

Polen sacs of the bee


Queen

Newborn

Pizza yanında bu mevsimde Sakura’dan yapılmış bal da veriyorlar.
Urban bees yapıyor ama çok kısıtlı miktarı öçünkü süresi kısıtlı.
Rooftop hives.
Polen sacs on the legs of the bee
Baby bee gösterdi.
European bee kullanıyor, üretimi daha çok oluyormuş.
Japanese giant hornet. Largest hornet species in the world.
Bir anda 40 balarısını öldürebilen bir predator.
Savunma olarak Japon bal arıları hornet’in etrafını top oluşturacak şekilde 700 kişi kaplıyor ve kanat kaslarını vibre ederek ısı üretiyor. Isı yükseldikçe CO2 miktarları da artıyor. Böylece hornet hem ısıdan hem oksijensizlikten ölüyor. Avrupalı bal arılarında çok nadir görülen bir savunma mekanizması. Filmin en müthiş kısmı buydu bence. 
Adam European kullandığı için wire mesh kullanıyor hive etrafında. Large hornet giremiyor.
Sakura balı olup olmadığı kokusundan kolayca anlaşılabiliyor.
Sokaklar bile Sakura fragrance ile kaplı bu sezonda zaten.

Hornet

Balling around hornetPolen grain uçuşuyor. Genelde böcekler vasıtasıyla çiçeğin stigmasının tepesine gelir. Surface of the stigma. Eventually, polen tube ismi verilen bir yapı aşağıya, ovary’ye doğru inmeye başlar. Stile içinde aşağı ilerliyor. Fertilization için ovary’ye inip spermleri bırakması lazım. Yoshio variety’de polen tube yeterince derin değil. Fertilization gerçekleşmez. Male ve female don't fit together. Bu yüzden ağaç tipi klonlamayla ülkeye yayılmış.
Grafting, yani aşılama kullanılıyor klonlama için. A carefully selected cutting from one plant is grafted onto the surrogate root of another. The two form a living bond.
Japonyadaki sakura trees’in %80’i identical gözükür çünkü identical’lar yani bu yöntemle yayılmışlar. En yaygın sakura bu ama çeşitli varieteleri var. Bunları toplayan ve koruyanlar var.  Tachi sakura 1000 year old in central fukushimaWhite eyesMr Sano, 16th generation in a gardening dynasty. Çekici var bir çeşit. Onunla doktorun reflex hammer’la dizi muayenesi gibi vuruyor hafifçe ağaca ve çıkan sesten içinin çürümüş olup olmadığını anlıyor. Ayrıca head of the petal’a büyüteçle bakıyor, wet ise normal. Aynı zamanda değişik varyeteleri topluyor ve ailesinin cherry orchard’ına dikerek muhafaza ediyor. 150 tip toplamış. Botanical arc.
Sakura is a part of Japanese culture.
Kyoto Botanical Garden
Sakura’yla özdeşleşmiş Japanese white eyes kuşu
Early morning is a good time to look for the bird because overnight the blossoms are refilled with nectar.

Pygmy woodcocker

Japanese gross beak

Dusky thrush
Japanese pygmy woodcocker
Japanese gross beak
Dusky thrush
Grey tit

Busy tree – sugar factory
400 kıvrımla origami white eyes
Gagasını nectary’ye sokar. Çiçeğe zarar vermez. Çiçekte poleni kuşun alnına yapıştırır. Bir daha ki çiçekte bu polenler yeni çiçeği döller.

White Eyes

Grey Tit
Hanami – looking at flowers. Festival gibi. Kırda piknik yapılır. Sakura zamanı. Aynı zamanda financial year başlangıcı. Geyşalar hizmet ediyor.   
Kampa diyorlar şerefe gibi
Gece eğlenceyi görünce Japonlar'a karışalım dediler. Michaela saf İngiliz turist olarak fena bir Japon grubun arasında yer bulurken, Chris her zamanki asosyal tavrıyla daha ıssız bir topluluğa yaklaştı. Just hilarious. Cherry blossom  altında piknik niye deyince ülkemizin sembolü diyorlar.
Sonra Chris’in adeti olduğu üzere solitary prowling başladı. Raccoon dog (Tanuki) peşinde. Taka ile birlikte.
Infrared cam kullanıyorlar çünkü çok shy bir animal. İlk kez 5 yaşında hayvan gözlemi için uzun bekleyişlere başlamış. Şimdi 55 Packham. 
Canid family’den. Ayrı bir tür. Geceleri sokaklarda yaşıyorlar.  
“If I had all the time, I’d spend waiting to see animals,"Packham
Natural celebration of spring

Raccoon DogMount Yoshino (Pink) mountain derler. 30.000 cherry trees. A center of pilgrimage. 1000 yıldır.  Shugendo dininin (mountain worship) en eski shrine’ı. Şintoizm ve budizm karışımı. Üç yan yana heykel; past present ve future. Sadece Sakura mevsiminde ziyaret edilebiliyor. Enno Ghuja kurucusu. Tapınağın çevresindeki dağlara disciple’lar ekmiş ağaçları. Hala 7 den 77’ye ekiyorlar.  Rahip: "Bir şekilde huzur veriyor insanlara.”


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...