1 Haziran 2017 Perşembe

Springwatch 2017 (1) - Doğa Durumu - Bahar


Beklenen gün geldi. Uzun zamandır arkadaşlık ettiğim Springwatch serisinin 2017 sezonu başladı. Toplam 12 bölüm sürecek bir seri. Kadro kış sezonuyla aynı: Chris Packham, Michaela Strachan ve Martin Hughes Games. Bu kış katılan Gillian Burke de entomoloji alanında destek vermeye devam ediyor. Yerimiz değişmiş. Suffolk yerine Gloucestershire countryside 'dayız. İçerik her zamanki gibi. Anlatım çocuksu bir samimiliğin bilimsel yaklaşımla bütünleşmesi sonucu dolu dolu akıp gidiyor. Bir BBC ayrıcalığını daha yaşamaya devam etmek büyük keyif. Tam seyirlik.NOTLAR

Bluetit (Mavi Baştankara) chicks
                                                                          Swallow (Kırlangıç)
Bullfinch (Bayağı Şakrak Kuşu)
Tilted Jay (Alakarga) nestRed Kite
Nest’lerine live cam. 3 chicks
Red Kite (Kızıl Çaylak) nestEğer mortality rate yüksekse bir population da, fox vixen gives birth to 6-7 cubs (average is 4-5). Rekor 13 yavru.
Tilkilerde subordinate bir female ölürse, kalan bebeği dominant female öldürür. Başkasının yavrusuna bakma yok.Water meadow araştırması
Water voles poo in the same place to mark their territory.  Otter da var. Water shrew var mı?
Wood mouseVole vs Mice
Vole vs Mice
Bank vole (eat a wider variety of food than wood mice)
Voles have slightly smaller ears, bigger eys and stumpier nose
Dormouse nest boxes ağaca yerleştiriliyor Honeysuckle olan yerleri çok severler.
Yellow neck mouse – wood mouse dan daha güçlü bir mouse

Yellow neck mouse
Nehir kenarına ucu açık borular yerleştirdiler. Ertesi gün poo baktılar. Water shrew ya da common shrew poo? Mikroskop altında incelendi. White materials are the exoskeletons of invertebrates that are found in water. Aquatic invertebrates have a clear exoskeleton. Land invertebrates have a patterned exoskeleton. Böylece water shrew poo olduğu anlaşıldı. Britanyanın tek zehirli hayvanı water shrew. Saliva’da. Dişlerinde bir yarık var. Zehir oradan damlıyor.

Water shrew poo
Stoat, slightly bigger than weasels with a black top tail

Stoat (Kakım),


Harvest mouse yuvası. Sadece 8 g harvest mouse. Acrobatic. Prehensile tale.Harvest mouse (Cüce Fare) yuvası.Ink trap ile hedgehog ayak izi tespit edildi
Female barn owl 2-3 gün arayla yumurtluyor. Sırayla hatch. Male yemek getiriyor.


BBC’nin sitesinden live cam görüntülerini seyredebiliyorsun
Spring’,n bir işareti de bee lerin çıkışı
Hairy footed flower bee. Kalın tüyleri baharın erken döneminde foraging e başlamasını sağlar. Proboscis is extremely long. Dişiler siyah. Sadece bir kere çiftleşiyor.Çiftleşme pozisyonunun ne işe yaradığı hala blilinmiyor. Bu esnada erkek önayaklarıyla dişinin baş kısmına vuruyor. Güneş alan bşr duvarın çatlaklarında yuvalanıyorlar. Tek yaşıyorlar. Birbirine yakın ama tekli evleri var.
Tonic inability olabilir. Shark’ı ters çevirirsen paralize oluyor. Lobsterlar da dabir nokta var, dokunutsan paralize oluyorlar. Bu da buna örnek olabilir mating sırasında. Tavuklar hipnotize edebiliyor mesela.

Hairy footed flower bee. 


250 bee species var.
Siteden nasıl tanımlanacaklarına dair bir app dload edilebiliyor. Buradan tanıyıp rapor ediyorsun.
A lot of flies mimic bees.


Chris – Gillian and Mayflies
Spring’s big event – The Mayfly hatch

Önce 2 yıl suyun içinde geçirirler. Sonra sudan çıkarlar. Sadece Britnya adaların 51 tür. Developmental quark in their life cycle. Sudan çıkıp uçanlar yetişkin değil. Subadults deniyor.
3 tane tail. Kanatlarini folds above its back. Bu primitve bir insect olduğunu, 300 milyon yıllık bir geçmiş yani. Damsel flies and dragon flies’da da bu özellik var. Kanatlarını yere paralel yassı yapamazlar. Ephemore ?. Bazı ülkelerde yenyor. Sucul hayvanların ciddi bir besin kaynağı. Sudan masses olarak çıkıyorlar. Hatch out. Balıklar ve kuşlar yiyor.


Mayfly (Mayıs Sineği - Bir Gün Sineği)
Mayfly
Predator swamping – o kadar çok yavru meydana geliyor ki çoğu yense bile küçük bir kısmı yaşıyor.
Sudan sağ çıkabilenler son vreye giriyor. Bir blade of grass’a çıkıp discard the old exoskeleton. Fully sexually mature adults olarak çıkarlar. Ready to take wing and mate. Erkeklerin gözleri daha büyük. Dişileri bulabilmek için. Çiftleşmek için nuptial dance. Aşağı yukarı masses fly. Dişiler bu dans eden mayfly bulutunun içine giriyor. Erkek uzun bacağıyla yakalıyor. They land and it lasts just a few secs. They have paired sexual organs. Two of each. But they ony mate once. Then why they have a pair? The female dies after laying the eggs. İki sene çıkıp bazen birkaç saat bazen birkaç gün sadece çiftleşmek için yaşıyorlar. Chris nehri temizliyorlar bence diyor. Larvaları yığınla organik madde emiyor.

Mayfly mating
Salisbury
Peregrine falcons
Lay 3-4 eggs with 48 hour intervals.Ama aralık uzayabilir.
They don’t incubate until the clutch is almost complete. That doesn’t harm the eggs.
Tall spires of the cathedral used as vantage points to see preys. Dişi kuluçkada. Erkek besliyor.
Mating continues all the way through the laying period to ensure it is successful.


Salisbury Katedrali
Peregrine falcon (Bayağı Doğan)

Mating


Swallow nest.
The sheen feathers and highly strung mode of the swallow.

Swallow nest.


EKSTRALAR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...